SCHOOL BULLYING PREVENTION

Proiect Erasmus+ KA121-SCH-000122115 finanțat de Uniunea Europeana pentru combaterea bullying-ului în școli.

Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” din Vaslui, membru în consorțiul realizat de CJRAE Vaslui, a participat la un curs remarcabil la Atena în cadrul proiectului Erasmus+ KA121-SCH-000122115 finanțat de Uniunea Europeana pentru combaterea bullying-ului în școli. Cursul SCHOOL BULLYING PREVENTION a oferit o gamă variată de metode și instrumente inovatoare pentru abordarea acestei probleme grave. Prin ateliere interactive și sesiuni de formare, participanții au învățat să recunoască și să gestioneze bullying-ul într-o manieră holistică, punând accentul pe aspectele emoționale și sociale. Facilitatorii, experți în educație, au creat un mediu deschis și empatic, favorizând învățarea și dezvoltarea personală. De asemenea, colaborarea cu partenerii internaționali a adus o perspectivă globală asupra fenomenului de bullying, îmbogățind abordările și strategiile de prevenire. În urma acestui curs, comunitatea școlară s-a consolidat, promovând un mediu sigur și incluziv, în care fiecare elev se simte respectat și protejat. Această inițiativă a demonstrat că prin conștientizare, educație și colaborare putem să înfruntăm și să reducem bullying-ul în școli, contribuind astfel la bunăstarea și succesul elevilor.

x  Powerful Protection for WordPress, from Shield Security
This Site Is Protected By